En färgglad sallad som är en riktig energikick på vinterhalvåret. Citrusdressingen ger en fräsch smak. Ersätt honungen med agave sirap för att få rätten vegansk.
NÄRINGSVÄRDE EN PORTION: 122 KCAL | |||
---|---|---|---|
Kolhydrater 11 g (39 E%) |
Fett 7 g (55 E%) |
Protein 2 g (6 E%) |
|
*Andelen fett är hög. Livsmedelverkets rekommendationer är kolhydrater 45-60 E%, fett 25-40 E% och protein 10-20 E%. Försök kompensera för det under dagen. |
Ingredienser
- 1 granatäpple
- Ett halvt litet huvud vitkål (ca 400 g)
- 2 morötter
Till dressingen
- 4 msk apelsinjuice
- 2 msk citronsaft
- 2 msk olivolja
- 2 tsk honung
- 0,5 tsk sambal oelek
- 0,5 tsk svartpeppar
- 1 krm salt
- 1 krm vaniljpulver (malen vaniljstång)
Hur du lagar
- Strimla 400 g vitkål och riv 2 morötter grovt. Dela 1 granatäpple och rensa kärnorna rena. Blanda allt i en stor skål.
- Gör dressingen i en annan skål, pressa fram 4 msk apelsinjuice och 2 msk citronjuice och blanda med 2 msk honung, 0,5 tsk sambal olek, 0,5 tsk svartpeppar, 1 krm salt och 1 krm vaniljpulver. Blanda.
- Häll dressingen över salladen och blanda väl och servera.
- Ta en liten stund till en avslappningsövning. Sätt dig på en stol och fokusera på din andning. Du behöver inte andas på något särskilt sätt, bara känn din andning. Är den i magen eller bröstet? Räkna andetagen och försök komma till 10 utan att tappa fokus. Tappar du fokus så börjar du bara om igen.