En snabblagad och fantastisk god soppa som mättar länge. Brysselkål är ofta rekommenderat som en av de nyttigaste livsmedlen som finns så det är ju inte fel att fylla på med lite vitaminer. Brysselkål kallas ibland Rosenkål. Brysselkål är i säsong sen höst och passar bra som vintermat. Soppan är vegansk och det är varken gluten eller laktos i den.
Näringsvärde en portion: 228 kcal | ||
---|---|---|
Kolhydrater 13 g (23 E%) | Fett 15 g (61 E%) | Protein 9 g (16 E%) |
*Andelen fett är hög. Livsmedelverkets rekommendationer är kolhydrater 45-60 E%, fett 25-40 E% och protein 10-20 E%. Försök kompensera för det under dagen. |
Ingredienser
- 1 msk olja
- 1 klyfta vitlök
- 1 lök
- 2 grönsaksbuljontärningar
- 400 g brysselkål, färsk eller fryst
- 1 dl mandelmjöl
- 0,5 tsk salt
- 0,5 tsk svartpeppar
Hur du lagar
- Hetta upp 1 msk olja i en kastrull. Pressa ner 1 klyfta vitlök och skala och hacka 1 lök och stek mjuk.
- Lägg i 2 grönsaksbuljongtärningar, 8 dl vatten och 400 g brysselkål. Strö över 1 dl mandelmjöl. Koka i 10 minuter tills brysselkålen är mjuk med 0,5 tsk salt och 0,5 tsk svartpeppar.
- Mixa soppan slät med en stavmixer.
- Servera soppan som den är eller med hackade mandlar ovanpå.
- När du äter ta en liten stund till medveten närvaro. Hur känns din kropp just nu? Är du avslappnad, spänd, rak, hopsjunken? Hur är din andning? Avslappnad eller spänd? Ta ett par djupa andetag där du står.
Vegetariska soppor – 10 mättande soppor

Att göra vegetariska soppor är inte så svårt. Men, att få dem att bli en mättande måltid kan vara en utmaning. “Vegetariska soppor” innehåller 10 recept på mättande soppor, alla lättlagade och nyttiga. För att alla ska kunna få i sig tillräckligt med protein, så följer det med ett extra recept på ett proteinrikt bröd. Och för din själ och hjärna finns det även mindfulness inbakat i varje recept. Recept som ingår:
- Borlottibönsoppa med persilja
- Klassisk linssoppa
- Linssoppa med kokosmjölk och ingefära
- Blomkålssoppa med purjolök och timjan
- Grön ärtsoppa med pepparrotskräm
- Pumpasoppa – halloweensoppan nummer ett!
- Jordärtskockssoppa med svamp – en höstvärmare
- 2-i-1 recept: Rostade grönsaker på sidan och höstig grönsakssoppa
- Grönkålsoppa med ägg
- Lyxig broccolisoppa med fetaost och hasselnötter
- + 1 extra recept: Proteinbröd med massor av frön
E-bok (pdf format) – 39 kr:
Tryckt bok:
Hos Amazon.com och Amazon.co.uk.
