“Finsk” avocadopasta – vardagsvariant

Finsk avocadopastaAvocado, lime, chili, basilika och persilja kryddar denna rätt. Men, varför heter en rätt som inte innehåller några ingredienser från Finland “Finsk avocadopasta”? Jo, en finsk tv-kock gjorde den så populär att det var svårt att få tag i avocado! Receptet här är lite förenklat, lite mindre fetter och lite billigare ingredienser. Det är också lagat med bönpasta för att få till lite mer proteiner. En annan version av receptet kan du se t ex här eller googla “Finsk avocadopasta” för fler varianter.
Tillagningstid: 15 minuter, eller så lång tid pastan tar att koka + 5 minuter.
15 minuter tillagning för 2 portioner

Näringsvärde en portion: 648 kcal
Kolhydrater
51 g (32 E%)
Fett
35 g (48 E%)
Protein
32 g (20 E%)
*Receptet är beräknat på linspasta, använder man pasta på t ex sojabönor är det ännu mer proteiner i det. Andelen fett är hög. Livsmedelverkets rekommendationer är kolhydrater 45-60 E%, fett 25-40 E% och protein 10-20 E%. Den sammansatta måltiden ligger inom / närmare rekommendationerna. Försök kompensera för det under dagen.

IngredienserIngredienser

  • 150 g pasta gjord på bönor, kikärtor eller linser, eller vanlig pasta
  • 1 klyfta vitlök
  • 1/2 chili eller 0,5 tsk sambal olek
  • 1 msk limejuice
  • 0,5 tsk salt
  • 1 krm svartpeppar
  • avocado
  • 10 kvistar basilika
  • 10 kvistar persilja
  • 1 dl / 40 g parmesanost
  • 1 dl / 40 g riven vanlig ost, t ex prästost

TillagningsmetodHur du lagar

  1. Sätt på pastan och koka enligt anvisningar på paketet.
  2. Hacka 1 klyfta vitlök fint, rensa och hacka 1/2 chili fint och lägg i en skål med 1 msk limejuice, 0,5 tsk salt (ja, det ska vara ganska salt!) och 1 krm svartpeppar. Gräv ur 2 avocado och lägg i skålen och mosa med en gaffel. Det för gärna vara bitar kvar, alltså inte mosad till puré.
  3. Plocka bladen från 10 kvistar basilika och hacka med 10 kvistar persilja. Rör ner i skålen.
  4. Riv 1 dl parmesanost och 1 dl vanlig ost och rör ner i skålen.
  5. När pastan kokat klart, häll av vattnet och lägg i skålen och rör om. Klart att servera.
  6. När du äter, ta en stund till medveten närvaro. Känn de olika smakerna som blandas. Syran från limejuicen, hettan från chilin och krämig avocado. Njut.

AtMerVegetariskt.se

%d bloggers like this: