Nu när hösten kommer är det dags att sylta, lägga in och mosa. Har man ingen egen trädgård så finns det att hitta på Äkta Vara och på Fruktkartan.
Sen gör du ju även en bra insats för miljön, som SLU – Sveriges lantbruksuniversitet säger: “Enligt en rapport från SLU kan fritidsodlarnas sammanlagda skörd uppgå till så mycket som 280 000 ton. Men endast en bråkdel av de äpplena tas till vara. Merparten slängs på komposten, lämnas till fåglarna eller får ruttna bort på marken.”
Äkta Vara
Äkta Vara har en fruktförmedling där man kan annonsera om att man vill ha frukt, eller om att man har en trädgård fylld av äppleträd som dignar med frukt som andra får plocka.
Det kostar inget, utan tanken är att istället för att importera dyr frukt så tar man vara på det som annars slängs eller ruttnar bort i andras trädgårdar.
Äkta Vara har även en Facebook sida där man kan annonsera.
Fruktkartan
På fruktkartan finns för närvarande över 1500 fruktträd inlagda, där du kan gå och plocka frukt. Bara att ta med ett par bärkassar och åka.
Har ni fler bra tips, så hör av er!